English אתר נגיש טיפ החודש
הרשמו לניוזלטר וטיפים לחיים טובים
דואר אלקטרוני
שם
משפחהעצור חדשות / המשך חדשות
 הקליניקה

הפעילו את אפקט הלוטוס לשיפור חייכם מאת דניס מרימסקי

       הגדלת טקסט        הקטנת טקסטמהו המרחק בין כשלון להצלחה? איש אינו יודע. יחד עם זאת, תומס אדיסון אמר: "רבים מהנכשלים בחיים הם אנשים שלא הבינו עד כמה הם קרובים להצלחה כאשר הם התייאשו."

לעיתים קרובות, אנו מוצאים את עצמנו או את האחרים רוטנים: " אילו רק הייתי צעיר יותר, יפה יותר, רזה יותר, לו רק היו לי הורים אחרים, בן/בת זוג אחרים, בוס אחר" - כי אז היו חיינו שונים לגמרי. לעיתים מזומנות אנו מזהים את הבעיה כחיצונית. וברוב תמימותנו חושבים אנו, שאם נעשה שינוי חיצוני כגון: נשנה את מקום עבודתנו, שינוי בן/בת הזוג, או נתרחק מחברים בעבודה, שמעצבנים אותנו - יהיה לנו טוב יותר.האם זה נכון ? או שמא, זקוקים אנו לשינוי דרך ההסתכלות שלנו על בעיות?.

במשך אלפי שנים, היה פרח הלוטוס ידוע בשל ניקיונו, סמל הטוהר ברחבי אסיה. פרח יפהפה ומדהים זה, גדל בביצה מעופשת. ככל שהמים  בוציים יותר, כך פריחתו בוהקת יותר. יתכן ותחשבו זאת לאשליה רומנטית, אך ב-1975, בוטניקאי בשם ווילהלם ברתלוט השתמש במיקרוסקופ אלקטרוני וגילה את הבסיס המדעי האמיתי לניקיון האגדתי של עלי - הלוטוס. כל עלה של לוטוס מכוסה ע"י גבשושיות זעירות, אשר יוצרות מירקם מחוספס, שעליו שום-דבר אינו נדבק (אפילו לא דבש). חלקיקי -  האבק  נשארים על המשטח ונדבקים לטיפות מי - הגשם  המתגלגלות מעל העלים. פירוש הדבר, שהעלים נותרים יבשים ונקיים.
ברתלוט קרא לתהליך הניקוי העצמי : אפקט הלוטוס, וכעבור  20 שנות - מחקר, השתמשו ביעילות רבה בגילוי שלו  להכנת צבע דוחה לכלוך לשטחים חיצוניים, זכוכית ספריי וטקסטיל .

אנו, בני-האדם יכולים ללמוד מהטבע כיצד ליישם את אפקט הלוטוס בחיים שלנו. השאלה היא, האם נרשה לבעיות שלנו לדבוק בנו כמו בוץ ולכופף  אותנו למטה בשליליות, או שאנו משנים את "הבוץ" בסביבה שלנו לאתגרים, כך שחיינו מתרחבים ופורחים בעודנו פוגשים אתגרים אלה באומץ ובהצלחה.ברגע, שיש לנו תמונה בהירה וברורה של מה שאנו רוצים להשיג בחיינו ואנו מונעים ע"י מוטיבציה גבוהה , המכשולים בחיינו יישטפו בעודנו נעים קדימה בהתמדה.

האם אני מגזים? תומאס אדיסון לא חשב כך. הוא נעשה חרש בגיל צעיר ועזב את בית-הספר בגיל 12, שם שמו עליו תווית כלא מתאים. בדומה לכל אחד, היתה לו בחירה ברורה: האם יצטרף למסכני-החיים ויאשים את הסביבה על כשלונותיהם או שמא ידחוף קדימה באומץ. חרשותו של אדיסון סיפקה לו מוטיבציה לרבים מהמצאותיו ולימים הוא הפך להיות אחד מממציאי העולם הגדולים, אשר על שמו רשומים 1093 פטנטים אמריקאיים. לדוגמא: הוא פיתח את  נורת - החשמל המעשית הראשונה, את הפונוגרף (פטיפון)  ואת סוללת -האקליין הראשונה  . בתגובה לידיעה שהוא נכשל בעשרת אלפים ניסיונות לפתח את בית הסוללה, מצטטים אותו באומרו:" אם אני מוצא 10.000  דרכים למשהו שלא יעבוד, אזי לא נכשלתי." אינני מיואש , מפני, שכל ניסיון כושל שהושלך, הינו צעד נוסף קדימה."

איננו חייבים להיות ממציא מפורסם לגרום לאפקט הלוטוס לפעול בחיינו. עלינו רק לזכור, שהגישה שלנו לנסיבות - החיים חיונית בקביעת עתידנו.
אמירה זו מובעת היטב בציטוט האנונימי הבא:

" אומץ אינו תמיד שואג. לעיתים אומץ הינו הקול השקט בערוב היום האומר: אנסה שנית מחר".


נכתב ע"י דניס מרימסקי
Google+


Powered by DigitalST בניית אתרים מפת האתר  |  שלח לחבר  |   הוסף למועדפים לוטוס ההדרכה לשינוי - כל הזכויות שמורות
Valid XHTML 1.0 Transitional