English אתר נגיש טיפ החודש
הרשמו לניוזלטר וטיפים לחיים טובים
דואר אלקטרוני
שם
משפחהעצור חדשות / המשך חדשות
אינטליגנציה רגשית

       הגדלת טקסט        הקטנת טקסט

מהי אינטליגנציה רגשית?
מדוע אינטליגנציה רגשית חשובה לנו?
כיצד מעצימים אינטליגנציה רגשית?
אינטליגנציה רגשית הינה מודעות לרגשות שלנו כבסיס לשיפור מוטיבציה והמודעות לרגשותיהם של אחרים (אמפתיה), כבסיס לשיפור היחסים הבין - אישיים .
הספר: "אינטליגנציה רגשית", של דניאל גולמן, מביא להכרה בחשיבות המרכיבים הרגשיים והבין - אישיים ביישום מוצלח של כישורי-החיים שלנו בכל מצבי - החיים.
הוא מצביע על המחיר הגבוה, שמשלמת החברה יום - יום, כאשר התקשורת הבין - אישית ירודה וחסרים כישורי - חיים. האלימות הופכת להיות שפת הרגשות במשפחה וברחוב.
המוח הרגשי שלנו, פועל באופן שונה מהמוח הרציונאלי.הפילוסוף והמדען הדגול, בלז פסקל, כתב לפני כמעט 400 שנה : "ללב יש את נימוקיו אשר ההגיון אינו מכיר כלל."
בכל מפגש עם בני - אדם, המוח הרגשי בודק  במהירות הבזק בזיכרון הרגשי - בתת-המודע שלנו, האם האדם זר לנו או מוכר, מסוכן או אהוב. רק לאחר האפיון הראשוני של המוח הרגשי, מתחיל המוח הרציונאלי לזכור פרטים מדויקים לגבי אותו אדם.
למוח הרגשי אין תחושת זמן ועבורו הפגיעות הרגשיות של ילדותנו - עדיין קיימות היום ועלולות לעצב התנהגות בלתי - הולמת ברגעי - משבר (כעס או פחד), כאשר בעיות נתפסות כמאיימות על קיומנו.
שני המוחות הללו: הרגשי והרציונאלי, פועלים רוב הזמן בהרמוניה הדוקה. הרגש מזין ומיידע את פעולותיו של המוח הרציונאלי והמוח הרציונאלי, מעדן את תגובות הרגשות ולעיתים, בולם אותן. שני המוחות הללו, מעצבים את התנהגותנו, לעיתים בכיוונים הפוכים.
לדוגמא:
אישה, שסיפרה בגאווה על הצלחת גירושיה והביעה חוסר אכפתיות כלפי הגרוש שלה, בו - זמנית, עיניה זלגו דמעות.המילים שלה הביעו את רצון המוח הרציונלי, ואילו הדמעות היוו ביטוי למוח הרגשי.
מהם מרכיביהם  העיקרים של אינטליגנציה רגשית?
* מודעות עצמית לרגשות
* ניהול רגשות
* יצירת מוטיבציה עצמית
* הכרת רגשות באנשים אחרים

רוצה לקבל וידיאו טיפ בחינם?
לחץ על הקישור ללמוד להיות מאושר וצפה בוידיאו
וידיאו טיפ ללמוד להיות מאושר


מודעות עצמית לרגשות - הינה המפתח לניווט נכון של חיינו וליצירת כישורי - חיים נאותים שיעזרו לנו בהתנהלות שלנו היום - יומית.
אנשים  המכחישים את רגשותיהם או מדחיקים אותם, אינם יכולים להבדיל בין תחושות גופניות לרגשות ומתקשים להכיר או להבין בצורה נכונה התנהגות של אנשים אחרים.

ניהול רגשות -  הם תגובות נאותות לרגשותינו הבנויות על אבן - היסוד של הכרה עצמית. היכולת להרגיע ולנחם את עצמנו, להשתחרר מחרדות, להתאושש מהר מאכזבות; הינה אחת ממפתחות ההצלחה בכישורי - החיים שלנו.
מחקרים של הפסיכולוג "זליגמן" מראים: שאופטימיות הינה גורם מכריע בהצלחה ואחד מכישורי - החיים החשובים ביותר.
מחקרים על תלמידים באוניברסיטה, ספורטאים וסוכני - מכירות מצביעים, על החשיבות של גישה נכונה למכשולים  וכישלונות - כגורם להצלחה בעתיד ושיפור כישורי - החיים ביום -  יום.
פסימיסטים רואים סיבה לכישלונות במגרעותיהם, שלא ניתנות לשינוי. האשמה עצמית משתקת אותם. אופטימיסטים - רואים בכישלונות - תהליך למידה, שניתן לשינוי בעתיד. התקווה - הינה הנכס הגדול בחיינו! היא הינה המקור לאנרגיה, להצבת מטרות גבוהות ולהשגתן. התקווה הינה כישור - חיים יקר מפז. אפשר ללמוד מתומס אדיסון שלא הרים ידיים למרות שהוא נכשל אלפי פעמים בנסיונותיו ליצור את נורת החשמל הראשונה.

יצירת מוטיבציה עצמית:
גיוס רגשות, שישרתו מטרה - חיוני למתן תשומת - לב מתמשכת, ליצירת מוטיבציה עצמית ופיתוח היצירתיות. אלו הם כישורי - חיים מהחשובים והיעילים לנו בחיי היום - יום.
היכולת לרסן ולהשהות את הדחפים שלנו - הינה כישור פסיכולוגי חיוני - שורשה של כל שליטה עצמית רגשית.
מחקר מרשים התבסס על מבחן "המרשמלו".
נבדקה היכולת של בני ארבע, להימנע מאכילת מרשמלו למשך 20 דקות, כשהשאירו אותם לבד בחדר ובתמורה לכך, לקבל 2 מרשמלו אחר - כך. כעבור 15 שנה, התגלה פער עצום בין התפקוד החברתי ומנת - המשכל של אוכלי המרשמלו המידיים לבין אלה, שקיבלו 2 מרשמלו תמורת שליטה עצמית. היכולת לדחות סיפוקים, חשובה להצלחה בחיים.

היכולת להיכנס למצב של "זרימה" - מאפשרת ביצועים יוצאים מן הכלל מכל הסוגים.
גולדמן כותב בספרו: "זרימה, מופיעה באזור, שבו הפעילות קוראת תגר על האדם ומעוררת אותו למצות את יכולתו במלואה".
לכל אחד מאיתנו, יש תחום של שליטה, כשרון או מצבור של ידע וחוכמה. לכל אחד מאיתנו יש כישורי - חיים, עלינו לגלותם,להוקירם ולטפח אותם, בד בבד להרחיב אותם עד, שהם יכילו את כל מרחב חיינו.
באמצעות האימון האישי אנו חושפים חוזקות אלה ולומדים כיצד לנתבם לתחומי החיים  השונים ולשימוש יום-יומי.

הכרת רגשות באנשים אחרים:
כבר בגיל שנתיים וחצי, אנו עדים להבדלי התנהגות בין ילדים, שקיבלו מספיק אהדה ואמפתיה, כדי להביע את כל מגוון הרגשות, לבין ילדים, שלמדו להדחיק ולא להביע רגשות מסוימים.
אנשים, המסוגלים להיכנס לנעליהם של אחרים, מפתחים יחסי - אנוש מעולים ורוכשים כישורי - חיים המאפשרים להם לתפקד היטב.
לאנשים המתקשים לחוש ולהבין את רגשותיהם של הסובבים אותם, בא האימון האישי לגלות את החסמים המעכבים אותם בתקשורת הבין-אישית. כמו - כן השימוש  בטכניקות ה - NLP עובדות נקודתית ומשנות דפוסי התנהגות ודפוסי חשיבה וליצור מיצגים פנימיים חיוביים .
בן - ברית נוסף לאינטליגנציה רגשית הינו : "האינטליגנציה הרוחנית"

Google+

ליעוץ ראשוני לחץ כאן ==>

מה אומרים עלינו?
Powered by DigitalST בניית אתרים מפת האתר  |  שלח לחבר  |   הוסף למועדפים לוטוס ההדרכה לשינוי - כל הזכויות שמורות
Valid XHTML 1.0 Transitional