English אתר נגיש טיפ החודש
הרשמו לניוזלטר וטיפים לחיים טובים
דואר אלקטרוני
שם
משפחהעצור חדשות / המשך חדשות
פסיכו-מטפוריקה

       הגדלת טקסט        הקטנת טקסט

מדוע אנו משתמשים במטאפורות?
הסופרת ג'ורג' אליוט כתבה שלעתים רחוקות אפשר להגיד מהו דבר מסוים מבלי להגיד שהוא עצמו דבר אחר. מחקרים מראים שבשיחה רגילה אנו משתמשים בארבע מטאפורות לדקה. בדרך כלל אנחנו לא מודעים לשימוש ברוב המטאפורות כי הם נמצאים כה עמוק בתוך יסודות המחשבה, ההרגשה, ואפילו שיקול הדעת שלנו.אנחנו אוהבים אנשים "חמים" ומרגישים "קרובים" אליהם. אנשים "קרים" נותנים תחושה של "ריחוק". ההצלחה נמצאת "למעלה" (אני מקבל העלאה במשכורת) והכישלון "למטה" (הוא ירד מגדולתו). המטאפורה משתמשת בסמלים שמחדדים ומבליטים את תמצית החוויה האנושית. סמלים אלה יכולים להיות ויזואליים במקום מילוליים .הפרסומות האפקטיביות בטלוויזיה מעידות על כוחן הרב של המטאפורות הויזואליות. לא ניתן לדמיין את עולם העסקים ללא שימוש במטאפורות. אנחנו מדברים על עץ ארגוני וצמיחה בבורסה וכלכלה. כאשר הרווחים צונחים, אנחנו נלחמים להעמיד את המפעל על רגליו. הספורט מלא במטאפורות של תנועה או מלחמה כגון לשבור שיא , לפרוץ את ההגנה ולהבקיע שער.
למה זה חשוב לנו? המטאפורה היא גשר בין הלא מודע למודע שלנו. היא מצביעה על האמונות והשאיפות הכמוסות שלנו והיא משפיעה על ההחלטות וההתנהגויות שלנו. אם אני מנכ"ל ומשתמש במטאפורות של מלחמה בשיחות ובנאומים שלי, אני יכול להפוך את כל החברה שלי לשדה קרב.מטאפורות הניהול קובעות את חזון החברה. המטאפורות של מנהיגים משפיעות על החיים של מיליוני אנשים בעולם.

מהי שיטת הפסיכו - מטפוריקה?
הפסיכו-מטפוריקה הינה סוג של טיפול בו המטופל מודרך במסע אל תוך עולמו המטאפורי הפרטי. המטפל משתמש בסדרה מצומצמת של שאלות הדרכה ומרבה לשקף את מילותיו של המטופל. מטרת המסע היא התמרת המטאפורה - תובנה עצמית של המטופל שמאפשרת מעבר לשלב הבא. (הקלה, פתרון או גילוי אתגר חדש). בנוסף לשאלות ישנה גם עבודה עם ציורים ותנועות גוף (כגון מחוות, שינוי תנוחה ומבטים). העבודה מבוססת על גישה של כבוד עמוק למטופל ולחוכמת הלא מודע שלו. ביחד, המטפל והמטופל מפליגים לארץ הלא נודע - ארץ ההתמרות- וביחד הם חוזרים עם אוצר חדש לחיי היום-יום.פסיכו- מטאפוריקה היא שיטת טיפול חדשה יחסית בארץ, המאפשרת למטפל או למאמן לסייע לאנשים שתקועים בקושי מסוים שנים רבות, המגביל את דרכם בתחומי חיים רבים, מחסום איתו הם אינם מצליחים להתמודד. השיטה אפקטיבית במיוחד בעבודה על קשיים הנמצאים בחיי זוגיות,פחד וחרדה ממוקדים מלמצוא זוגיות,כעסים בזוגיות,משפחה, עבודה וחברה,בלבול וחוסר ידע לאיזה כיוון ללכת ובאילו אמצעים לנקוט ועוד מגוון רחב של קשיים נוספים. אימון בעזרת פסיכו-מטפוריקה מהווה תהליך קצר יחסית, בין מפגש אחד לשלושה, והוא אינו מחליף בשום מקרה מהלך שלם של אימון אישי או אימון לחיים.

כיצד משתלבת שיטת הפסיכו-מטפוריקה באימון לחיים?

כאשר מגיע אלינו מתאמן עמוס בכעסים שהצטברו אצלו תקופות ממושכות - כלפי הוריו, בני משפחתו, בן/בת זוג, בוס, קולגות לעבודה, ילדים וכו', או שהוא מנווט על ידי פחדים, חרדות, דימוי עצמי ירוד או בטחון עצמי נמוך - מנקרת השאלה - מה מקורן של אותן בעיות? פעמים רבות, אותו אדם אינו יכול לתת תשובות מדויקות כאשר הוא מנסה לנסחן באופן שכלתני או רגשי. נדרשת חקירה למחוזות עבר מודחקים, המוצפנים בלא - מודע שלו. חשיפתם באופן לא מצונזר והדיאלוג עם הלא-מודע שלו עשויים בהחלט להוביל אותו לתובנות חדשות, שיתמירו לכדי גילוי כוחות וחיזוק האמונה ביכולתו לבצע שינוי עמוק ומשמעותי בחייו. התמרת המטאפורה יכולה לגלות לו/לה את הדרך שבה יש ללכת ואת הפעולות שעליו/ה לנקוט לשם פריצת הדרך אל ההצלחה.   

העבודה עצמה נעשית באופן כזה: המאמן מציג למתאמן סדרת שאלות קבועות, מכוונות מאוד, נקודתיות, ברורות ונקיות. המתאמן משיב עליהן בצורה מילולית, ובשלב מסוים, אנו מבקשים ממנו שיצייר, ישרבט את המטאפורה שעולה ברוחו מתוך הדברים שצפים ועולים בו. השאלות הנקיות שאנו שואלים והאפשרות לצייר את התשובה כמטאפורה אסוציאטיבית, מציעה לאדם דרך התבוננות חדשה ועמוקה שעוזרת לו להיפתח לתובנות משמעותיות. הפסיכו-מטפוריקה היא שיטה עוצמתית. ישנם  מתאמנים ששימוש בה משיג את המטרה - שחרור תקיעות של שנים. אחרים זקוקים לעבודה עם טכניקות נוספות, כמו תרגילי דמיון מודרך באמצעות NLP. לאחר עבודת הניקוי אפשר ליישם אימון קוגניטיבי שבו נחזק את כישורי הדיאלוג עם הסביבה הקרובה, את האסרטיביות, הביטחון העצמי, תפיסת המציאות כחיובית, היכולת לקבל החלטות, לעמוד בלוחות זמנים ולהשיג מטרות מוגדרות.

אנו יכולים למנות מתאמנים רבים, מכל הגילאים ומכל שכבות החברה, שבאו אלינו עם סיפורי חיים כואבים מאוד - ריבים בין אחים, הימנעות מזוגיות, חוסר תקשורת בין הורים וילדים, מתחים בחיי הזוגיות ועוד... - ויצאו מורווחים, עם תחושת הישג וניצחון, לאחר שגברו על החסמים שהחניקו את חייהם שנים רבות.


ליעוץ ראשוני לחץ כאן ==>

Google+

 

Powered by DigitalST בניית אתרים מפת האתר  |  שלח לחבר  |   הוסף למועדפים לוטוס ההדרכה לשינוי - כל הזכויות שמורות
Valid XHTML 1.0 Transitional